• Akredytowana publiczna placówka doskonalenia nauczycieli prowadzona przez Województwo Lubuskie

95 721-61-10 wom@womgorz.edu.pl

11-1
 

Od kilku lat w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego odbywają się spotkania upamiętniające legendarnych, gorzowskich nauczycieli. Bohaterem ostatniego był Zbigniew Cierkoński, który przyjechał do Gorzowa w czerwcu 1945 roku i był jednym z organizatorów oraz pierwszych nauczycieli Miejskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego, późniejszego I LO.

Jedną z jego uczennic była Weronika Kurjanowicz, zasłużona, emerytowana gorzowska polonistka. – Profesor Cierkoński całe życie poświęcił naszemu miastu – wspominała. – Miał wielki zapał. I choć ówczesna władza próbowała go zniszczyć, on zawsze był wierny swoim ideałom. Był jak Książe Niezłomny…

– Tata kochał swoją pracę i bardzo żałował, że odsunięto go od nauczania – opowiadała jego córka Jolanta Ostrouch. – Gdyby zapisał się do partii, mógłby wrócić do szkoły. Ale on nie umiał udawać. Był człowiekiem z zasadami, patriotą. Skoro nie mógł pracować jako nauczyciel, zmienił zawód. Został psychologiem w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. I zrobił doktorat z psychologii.

Zbigniew Cierkoński pracował jako psycholog i biegły do późnej starości. Zmarł w 1994 roku, mając 85 lat.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa zdjęć i dokumentów.

– Jeśli tata patrzył dziś na nas z góry, to było mu bardzo przyjemnie – zapewniła wzruszona córka.

Główną organizatorką spotkania była Izabela Mądrzak z Biblioteki Pedagogicznej.

(hc)

Materiały:

 

Nasi Partnerzy

Twoje doświadczenia na tej stronie będą lepsze, jeśli zezwolisz na pliki cookie Polityka plików cookie